Рік математики: де в ютубі шукати науково-популярну математику

/Files/images/rk_matematiki/НП математика.jpg 2020 рік в Україні оголошений роком математики. І поки уряд планує, як підвищити знання українців з цього предмету, старший науковий співробітник Інституту математики НАН Ірина Єгорченко ділиться своїми улюбленими науково-популярними відео про математику з ZN.UA.

На думку Ірини Єгорченко, у популяризації науки важливу роль мають відігравати відеоканали, дистанційні курси, відеолекції та інші інтерактивні засоби передачі інформації, передає Дзеркало тижня.

Кандидатка фізико-математичних наук поділилася своїми улюбленими каналами на ютубі, що популяризують математику. І навіть попри те, що вони переважно англомовні, Ірина Єгорченко запевняє, що розібратися в них буде не складно, бо велика увага приділена візуалізації матеріалу в цих відео.

Що важливо, пані Ірина наголошує, що це не навчальні курси, а науково-популярна математика, часто за межами не тільки шкільного, а й університетського курсу.

1. Mathologer

Тут є надзвичайно цікаві відео про різдвяну теорему Ферма, про те, чому в школі 500 років не вивчають формулу розв'язання кубічних рівнянь, про візуалізацію золотого перетину та про кубик Рубіка у формі пляшки Кляйна.

2. Numberfile

З відео на цьому каналі ви дізнаєтеся, чому 1+2+3+...=-1/12, почуєте про землетруси, кола та сфери, про ключ до гіпотези Рімана, дізнаєтеся пояснення математичних анекдотів і чому 0!=1. Канал випустив кілька відео про число π на честь того, що досяг 3,1415... (приблизно π) мільйона підписників.

3. 3Blue1Brown

Ви побачите візуалізацію турбулентності та кватерніонів. А також отримаєте відповідь на запитання, чому площа тіні від сфери вчетверо менша, ніж площа сфери.

4. Математичні відео каналу Vsauce

Тут можна побачити, мабуть, найулюбленіше відео Ірини Єгорченко за її словами — про парадокс Банаха-Тарського, яке гарантовано змінить ваше уявлення про математику. Банах, до речі, львів'янин.

Також науковиця рекомендує дві її найулюбленіші відеолекції. Перша — "Математика дає нам крила" професора Стенфордського університету Маргот Геррітсен — про застосування математики для різноманітних видів людської діяльності, у тому числі для проєктування оптимальних вітрил яхт. Друга улюблена лекція — "Приховані розмірності: дослідження гіперпростору" — про розуміння та дослідження багатовимірних просторів і про сприйняття багатовимірних просторів художниками.

Що ж в Україні?

Для охочих вивчати математику є багато навчальних відео, цілих курсів, окремих лекцій та сайтів із тренуванням розв'язання задач. Наприклад, канал для школярів "Топ-школа". Відео Академії Хана також уже перекладені українською.

У рамках проєкту "Захоплююча наука для школярів" було записано 14 мікролекцій Ірини Єгорченко із популярної математики: про математичні моделі, застосування математики в житті, математику швидкостей, про хаос і фрактали, про історичні й сучасні шифри, про логарифми у фінансовій математиці й природі та про нібито прості задачі, яких математики не могли розв'язати інколи сотні років після того, як їх сформулювали.

Читайте також: Ідеї рухливих математичних ігор для учнів середніх та старших класів

Кiлькiсть переглядiв: 312