Практична робота: Територіальне розташування та історичне походження рідного села. (5 клас)

Мета: визначити територіальне розташування історико-етнографічного регіону, позначити й підписати на контурній карті історико-етнографічний регіон, територію рідного краю, рідне село. Дізнатися про місце розташування та історію виникнення села та його вулиць.

На основі раніше отриманих знань і опорних умінь у новій навчальній ситуації учні самостійно вирішують проблемно-пізнавальні завдання, публічно представляють результати індивідуальної та колективної творчої діяльності, освоюють складніші способи вивчення історичного минулого. Формувати та розвивати в учнів дослідницькі уміння, навички пошуково – дослідницької роботи (виявлення проблем, збір інформації), спостережливість, уміння висувати гіпотези, узагальнювати, розвивати мислення; сприяти підвищенню особистої впевненості у кожного учасника проєкту. Забезпечити механізм розвитку критичного мислення здобувачів освіти, уміння шукати шляхи вирішення проблеми.

Тип уроку:урок практичного застосування знань, навичок і умінь.

Обладнання:дидактичні матеріали, карти ,контурні карти, презентація .

Давайте пригадаєм

1. Що таке історична карта?
2. Які історико-етнографічні регіони існують на території сучасної України?

Хід заняття
I. Територіальне розташування села Авдіївка.

Виконайте завдання за картою історико-географічних регіонів України.

1. Запишіть історико-етнографічні регіони, що належать до Західної України.


2. Запишіть історико-етнографічні регіони Наддніпрянської України.

3. Запишіть назву регіону, у якому ви живете.

4. Запишіть, які області є нашими сусідами.

5.До якого району відноситься наше село?

6. Запишіть з якими районами межує наш район.

7. Зафарбуйте наш район , позначте наше село.(контурна карта)

ІІ. Історичне походження села та його вулиць

Розповідь про походження назви села

Князь Володимир Великий силою запроваджує на Русі християнство. Та не всі сприйняли нову віру. За переказами, найдавнішими жителями Авдіївки були слов’яни-язичники, яких спробували охрестити у містах, а ті, не сприйнявши нової віри, тікали під захист непрохідних лісів, озер, рік. Язичники засновували поселення, одним з яких на рубежі ХІ-ХІІ ст. заволодів боярин новгород-сіверського князя Авдій. З того часу поселення стало називатися Авдіївкою. Розміщувалось воно на березі річки Лузь, притоки Чернечої, на місці, яке носить сучасну назву Селище. Та час, на жаль, невблаганний. Згоріла в 1708 р. давня Авдіївка.

Корені духовності,-2001, краєзнавець Лазаренко А.М.

Здобувачі освіти мали випереджувальне завдання. Дізнатися історію виникнення вулиці, на якій вони проживають.

Об’єднання здобувачів освіти у групи.

Роздаються дидактичні матеріали роздруковані з історії села.

Представлення своєї вулиці. ( розповідь- дослідження, фото на електронному носії)

Наприклад

Вулиця Забігайлівка

Одна з давніх козацьких вулиць носить назву Забігайлівка, саме тут проживали відомі першопоселенці – козаки Волошки та Авраменки. Один з козаків, запрошуючи в гості говорив: «Забігай до мене». Чоловік він був веселий, компанійський, друзів мав багато, тож гості забігали частенько. Козака в селі прозвали Забігай, а вулицю, на якій він жив Забігайлівкою.

Вулиця Аксютівка

Мова йде про Оксану або, як її у нас називали, Аксюту. Мала вона добру вдачу і неабиякий природний розум, продовжила спра¬ву матері в лікуванні та цілительстві. Авторитет її у селі був беззаперечним. Практично з усіх життєвих питань люди зверталися до неї за порадами. Навіть сільські дівчата радше вирішували справи з тіткою Аксютою, ніж з матерями, і жінка завжди ставала доброю наставницею. А хрещених дітей у неї було стільки, що по дорозі з дому до церкви багато-багато раз чула привітання: «Здрастуйте, мамо». Не було здається сім'ї в Авдіївці, яка б не запрошувала її стати хрещеною матір'ю. І жодному односельцеві жінка не відмовила, більше того, своїх хрещеників намагалася навчати мудрості, добру і справедливості. В пам'ять про добру і мудру жінку вулицю, на якій вона жила, стали називати Аксютівкою.

Історична назва вулиці Про що вона розповідає

Преставляють свої дослідження по таких вулицях: Ковалівка, Бердулівка, Шлях та ін..

Робота з таблицею

ІІІ. Підсумки дослідження.

Перегляд презентації «Вулиці мого села і їх історія» створена на основі фотографій здобувачів освіти.

Кожне село має свою неповторну історію,багате скарбами народної мудрості. Варто лише відшукати замулені джерела духовності й благородства, очистити їх.

Використана література:

О.Мороз «Авдіївка та її околиці»-2019

А. М.Лазаренко «Корені духовності»-2001

Чернігівщина .Енциклопедичний довідник.


Конспект уроку (завантажити)

Кiлькiсть переглядiв: 115